Leczenie depresji przez psychiatrę

Czym jest depresja? Otóż jest to zaburzenie psychiczne, które objawia się najczęściej emocjami takimi jak smutek, brak poczucia własnej wartości, lęk czy też myśli samobójcze. Bardzo często towarzyszy temu bezsenność a co dalej za tym idzie, brak energii, zmęczenie i rozdrażnienie.
Niestety depresja jest chorobą, która nieleczona potrafi w sposób niezwykle skuteczny zniszczyć człowiekowi życie.

Najistotniejsze jest to, aby ww. choroba została prawidłowo zdiagnozowana. Wstępne rozpoznanie może bez problemu przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu, po rozmowie z pacjentem. Kolejnym krokiem jest skierowanie osoby z objawami depresji do lekarza psychiatry, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z daną osobą postawi właściwą diagnozę i dobierze odpowiedni plan leczenia farmakologicznego, poinformuje o tym, jak zażywać leki oraz przestrzeże przed ich nagłym, samodzielnym, niekontrolowanym przez lekarza odstawieniu. Prawidłowo dobrane leki (tzw. antydepresanty) potrafią być bardzo skuteczne, gdyż likwidują objawy choroby, które tak bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Problem w tym, iż nie rozwiązują problemów, będących źródłem depresji, dlatego też często zdarza się, iż po ich odstawieniu objawy wracają, a nawet się nasilają.
Najlepszym rozwiązaniem, które daje szanse na wyleczenie ww. choroby, jest połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią. Dlatego warto kierować się do lekarza psychiatry, który posiada również certyfikat z psychoterapii psychoanalitycznej. Psychoanaliza pozwala na głębsze zrozumienie samego siebie, poznanie źródeł wewnętrznych konfliktów i zachowań. Leki z kolei pozwalają uwolnić się od dokuczliwych objawów choroby.
Należy pamiętać, że depresję da się wyleczyć, ale trzeba sięgnąć po pomoc specjalisty, czyli lekarza psychiatry, zaufać mu i ściśle przestrzegać jego zaleceń.
Najmniejsze objawy depresji należy tłumić w zarodku, ponieważ im bardziej zaawansowana, tym trudniej się z niej wychodzi.

Dodaj komentarz