Farmakologia w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm zazwyczaj wymaga długiej i różnorodnej terapii, której podstawą jest psychoterapia i spotkania na mitingach w gronie osób uzależnionych. Bywają jednak przypadki, że sama terapia nie wystarcza i niezbędne okazują się środki farmakologiczne. Wspomagają one proces leczenia i minimalizują objawy uzależnienia.

Leki farmakologiczne znacznie ograniczają spożycie alkoholu lub całkowicie je hamują a tym samym zwiększają szanse uzależnionego na wyjście z nałogu. Poznaj ofertę farmakologicznego leczenia uzależnienia od alkoholu w Warszawie na www.leczyc.pl.

Należy jednak pamiętać, że nie zastępują one pracy z terapeutą i zawsze powinny być przyjmowane pod jego nadzorem. W Polsce w leczeniu alkoholizmu stosuje się następujące leki:

• Disulfiram (Esperal) – blokuje on enzym wątrobowy, odpowiedzialny za prawidłowy metabolizm alkoholu. Po zastosowaniu Esperalu alkohol wywołuje bardzo nieprzyjemne i czasami niebezpieczne dla życia objawy. Mogą to być nudności, wymioty, zawroty głowy, ale także zaburzenia akcji serca, uderzenia gorąca, drgawki czy nawet zgon. Esperal jest najstarszym lekiem używanym podczas terapii alkoholowej. Niestety często wchodzi w niekorzystne reakcje z innymi lekami. Samo oddziaływanie Disulfiramu również bywa toksyczne i niebezpieczne, dlatego lek ten stosuje się zazwyczaj w przypadkach, gdy inne środki okażą się nieskuteczne.

• Akamprozat (Campral) – przywraca równowagę w układzie nerwowym, zaburzoną na skutek nadużywania alkoholu. Akamprozat ogranicza głód alkoholowy i wydłuża czas abstynencji. Wykazuje mało działań niepożądanych i stosuje się go często po detoksykacji.

• Naltrekson (Adepend) – zmniejsza potrzebę picia alkoholu, ale bez nieprzyjemnych reakcji organizmu. Preparat redukuje wydzielanie się endorfin i zmniejsza euforię po alkoholu.

• Nalmefen (Selincro) – działa podobnie jak Naltrekson, ale nie przyjmuje się go w sposób ciągły. Lek zażywa się jedynie w dni, gdy zachodzi prawdopodobieństwo spożycia alkoholu. Stosuje się go 1-2 godziny wcześniej.

Dodaj komentarz