badania kierowców

Na czym polegają testy psychologiczne dla kierowców?

Wykonując zawód kierowcy, automatycznie mamy pewne zobowiązania wobec innych. Ktoś, kto powierza nam autobus czy tramwaj, bierze na własną odpowiedzialności pozostałych sobie ludzi z otoczenia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przeprowadzane są tak zwane badania kierowców. Odbywają się one na tle psychologicznym. To co u nas widnieje na zewnątrz jest oczywiste, jednak naszego umysłu nie do końca jesteśmy bezpośrednio przejrzeć.
Badania psychologiczne kierowców prowadzone są w specjalistyczny sposób przez ekspertów. Jako zawodowi kierowcy istnieje obowiązek badania się do 60 roku życia co 5 lat, natomiast przekraczając już ten wiek co 30 miesięcy. Badania przeprowadzane są na podstawie poszczególnych etapów:
1. Polega na badaniu osobowości kierowcy, po przez wypełnienie formularza w którym zawarte są zagadnienia tak zwanych procesów poznawczych, cech osobowości (spostrzegawczości, samokontroli) jak i dojrzałości emocjonalnej ( radzenie sobie w trudnych sytuacjach).
2. Przy drugiej części badania, wykorzystywane są specjalistyczne przyrządy jak „miernik czasu reakcji, aparat Piórkowskiego” które umożliwiają zbadanie szybkość czasu reakcji, koordynacje wzrokowo ruchową czy stan na oślepienie u badanego kierowcy..
Podczas całego procesu badania kierowców psycholog opiekuje się badaną osobą. Tłumaczy wszelkie zagadnienia, słucha i sam obserwuje reakcje. Jak przygotować się na tego typu badania ? Należy przyjść wyspanym i wypoczętym, oraz wziąć ze sobą dowód tożsamości. Zakończeniem badania kierowców jest uzyskanie orzeczenia psychologicznego o braku istnieniu przeciwskazań do wykonywania zawodu jako kierowca. Jeśli jednak wynik nie będzie dobry, to do badania można podejść jeszcze raz tego samego dnia, bądź umówić się na inny termin.
Należy nie lekceważyć tego typu badań. Mogą one uratować niejedno życie. Jeśli wynik będzie negatywny, nie należy się załamywać. W końcu koniec, to początek czegoś nowego.

Dodaj komentarz